Finance

Co nového nám přináší daňový balíček?

Daňový balíček je novinka, o které jistě moc dobře víte. Přece jenom mluvíme o změně, která nám do života přinese více peněz. Tedy jak komu. I když se daňový balíček zdá být opravdu velmi sympatický, nakonec není sympatickým pro všechny pracující občany. Pojďme si prozradit, co všechno se změní od příštího roku a co všechno tedy od příštího roku může náš rodinný rozpočet očekávat.  

Zrušení superhrubé mzdy a nižší sazby daní 

Tou nejzásadnější změnou, kterou daňový balíček přináší, je zrušení superhrubé mzdy. Po několika dlouhých letech se ruší superhrubá mzda, což znamená, že nám do peněženky bude odtékat více peněz. S tím se pojí také nižší sazby daní, které se budou lišit tím, kolik vyděláváte. Více vydělávající občané budou danit své příjmy 23 procenty, méně vydělávající patnáctiprocentní sazbou.  

Vyšší sleva na poplatníka 

Co také přináší daňový balíček, je vyšší sleva na poplatníka. Tato věc byla předmětem mnoha dlouhých diskuzí. Zatímco poslanci chtěli přidat rovnou šest tisíc, senát se nakonec rozhodl pro nižší navýšení, a to tři tisíce korun. Po odhlasování se nakonec sleva navýšená o tři tisíce korun zvýšila.  

Zavedení stravenkového paušálu 

Co došlo ke svému konci, tak jsou klasické stravenky. Schválila se totiž jejich nová alternativa, kterým je stravenkový paušál. Zaměstnanci totiž budou moct dostávat rovnou peníze a nikoliv stravenky. Zaměstnavatelé si tak budou moct vybrat, pro co se rozhodnou. Zatímco někdo u stravenek (respektive u elektronických stravenek) zůstane, jiní budou raději vyplácet svým zaměstnancům peníze.  

Mění se daň na naftu 

Své změny se dočkala i daň na naftu, která se od nového roku snižuje. Co však zůstává naopak stejné, tak je danění hazardu, kde se opravdu nic nemění.