Finance

Finanční změny, které přinese rok 2021

Rok 2021 se ponese ve znamení změn. A je na každém jednotlivém člověku, jestli je přijme s otevřenou náručí či nikoliv. Pravdou ale je, že řada ze schválených změn mohla přijít až později, nikoli v době největší krize, kdy prohloubení finančního rozpočtu znamená neuvěřitelný problém a další zadlužení se. I přes riziko zadlužení se vláda rozhodla přistoupit k několika změnám, které rokem 2021 začínají platit. O co konkrétního se jedná? 

Navýšení důchodů 

Jednou z největších změn, která jde s rokem 2021 ruku v ruce, je navýšení důchodů. Navýšení důchodů se týká jak lidí pobírajících starobní důchod, ale také těch, kteří pobírají důchod invalidní, vdovský, vdovecký nebo sirotčí. 

Navýšení důchodů v tomto případě znamená hlavně růst důchodu o šedesát procent. Procentní výměra tedy vzroste o rovnou sedm procent, což je největší za poslední léta.  

Paušální daň pro živnostníky 

Už dlouho se o tom mluvilo – o něčem, co by mohlo ulevit osobám samostatně výdělečně činným. Jenže dlouho se kolem toho chodilo jako kolem horké kaše. Mluvíme o paušální dani pro živnostníky, která se týká všech, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly eden milion korun. Živnostníci, kteří chtějí platit paušální daň a tím pádem mít vyřešené i daňové přiznání nebo přehledy pro sociální a zdravotní pojišťovnu, se k ní musí přihlásit. Platit tak budou každý měsíc jednu konkrétní sumu, která pokryje prakticky všechno.  

Zvýšení spotřební daně z cigaret 

To by to nebyly finanční novinky, kdyby nedošlo ke zvýšení daní. V tomto případě však mluvíme jenom o zvýšení spotřební daně z cigaret, což neocení kuřáci, jejichž zlozvyk se zase o něco prodraží. V praxi bude navýšení spotřební daně z cigaret znamenat navýšení ceny krabičky cigaret, a to rovnou o osm korun.