Finance

Co se změní od ledna 2023 

Letošní rok byl po stránce finanční velkým a nemilý překvapením. Stalo se toho mnoho, že se řada z nás už nemohla dočkat příchodu roku nového, díky kterému za uplynulým budeme moct udělat tlustou čáru. Tedy, ne tak úplně. Mnoho věcí, ke kterým došlo v předcházejících dvanácti po sobě jdoucích měsících budou mít přímý vliv na to, co se bude dít i v roce 2023. Řeč je konkrétně o zdražování, které se dotknou také sociálních služeb.  

Za pobyt v domech s pečovatelskou službou se zaplatí více 

Nejen, že začne platit řada vládních nařízení týkajících se energetické krize, ale také se vlivem rostoucí inflace dostaví zdražování i do odvětví či oblastí, kam se zatím zvyšování cen nedostalo. Na mysli máme především domy s pečovatelskou službou, kterou nevyužívá nikdo jiný než senioři. Pro ně se bude jednat o ránu pod pás, jelikož na pečovatelskou službu nebude řada z nich mít dostatek financí. 

Je sice pravdou, že od nového roku dochází k navýšení cenových limitů v pobytových a terénních sociálních službách (a to díky nové, takzvané úhradové vyhlášce), na druhou stranu se to nedotkne těch, kteří v takových ubytováních bydlí. S úsměvem na rtech odejdou prakticky jen majitelé či provozovatelé ubykací.  

Nezaplatí se více jen za ubytování v pečovatelských domech 

Domy s pečovatelskou službou nejsou jediné, které příští rok čeká velké zdražování. Člověk si připlatí také za sužby, které zatím zmiňovanému zvažován cen odolávaly. Konkrétně si budeme muset připlatit například za dovoz jídla, také větší nákup nebo vyprání a žehlení, což řada obyvatelů skutečně využívala pro svou úsporu času. Nyní se bude muset dojít minimálně k nějakému přehodnocení situace.  

Ostatně dalo by se říct, že zmiňované zdražování oněch služeb se opět dotkne ve velkém také seniorů, kteří využívají služeb nejvíce. Tím se dostáváme opět k připomínce toho, jaké jsou příjmy důchodců a jak těžký pro ně nadcházející rok zase bude.