Finance

Jak ušetřit během topné sezony

Není to tak dávno, co vypukla topná sezona. Lidé začali přikládat do kotlů, topení se zapnula na plné obrátky a krby se rozhořely. V souvislosti se startem topné sezony se však řada lidí začala strachovat o své finance. Přece jen topná sezona znamená každým rokem obrovská zásah do rodinného rozpočtu. Aby vás příští rok nečekalo nemilé překvapení v podobě velkého vyúčtování, doporučujeme už nyní trochu šetřit. Ano, i během topné sezony to lze.  

Zatímco někteří lidé žijí v domnění, že během topné sezony si nemohou ušetřit ani korunu, jiní moc dobře vědí, že i během topné sezony to lze. A my vám poradíme, jak během topné sezony ušetřit či jak to udělat, aby vás topení nezruinovalo.  

Změňte dodavatele zavčasu 

Neustále se mluví o tom, že dodavatelé budou zdražovat elektřinu a plyn. Pokud tímto hrozí i váš dodavatel, najděte si někoho výhodnějšího, kdo vám zajistí lepší cenu. Neházejme všechny dodavatele energií do jednoho pytle, ne všichni dodavatelé zvyšují ceny za dodávanou elektřinu a plyn.  

Zbytečně nepřetápějte 

Každý člověk musí během topné sezony mít na mysli, že každý stupeň něco stojí. Není tedy dobré přetápět. Raději si oblékněte tepláky, mikinu a teplé ponožky, v čemž vám ostatně bude příjemně, navíc teplo. Ideální teplota v obytných místnostech je okolo jedenadvaceti stupňů Celsia. Zatímco obývací pokoj může být trochu teplejší, ložnice by měla být zásadně trochu chladnější.  

Správně větrejte 

Během topné sezony se většina lidí snaží nevětrat, protože se domnívá, že větrání krade elektřinu. Jenže pravdou je, že správné větrání dokáže něco málo ušetřit. Pokud větráte, udržujete v místnostech ideální klima. Vyvarujete se tím například i příliš suchého vzduchu a paradoxně nebudete mít takovou potřebu si doma přitápět.  

Zkontrolujte si radiátory 

Než začnete topit, měli byste všechny radiátory v domácnosti pořádně zkontrolovat. Ideální bude, když je očistíte a zbavíte veškerého prachu. Radiátory zásadně ničím nepřikrývejte, nepoužívejte je ani na sušení prádla.