Podnikání

Nejdříve kulomety, pak Jawa. To je příběh pana Janáčka

Podnikatelský trh nám přinesl mnohé legendy a podnikatele, z jejich příběhů se můžou inspirovat všichni ti, kteří podnikají v dnešní době. Je velká škoda, že se většina současných podnikatelů nechává inspirovat těmi zahraničními podnikateli, kteří mnohdy ani nedosáhli velkého úspěchu, ale jejich jméno je velké a známé. I Česká republika však má své podnikatelské idoly, od nichž se kdekdo může inspirovat. Jedním z podnikatelských idolů je i František Janeček, který se proslavil mnohými svými kroky, nejvíce však motorkami značky Jawa.

Příběh pana Františka Janečka je inspirující zejména v tom, že ukazuje, jak si s námi ten život neustále pohrává. V jednu chvilku si myslíme, že míříme do nebes s kulomety a granáty, nakonec však skončíme u starých dobrých motorek, které milují nejen pánové, ale dnes i mnohé dámy.

Motorkový král

František Janeček se dodnes považuje za motorkového krále. Jeho cesta však začínala někde úplně jinde. Zprvu se zabýval výrobou kulometů a granátů, ovšem nakonec se uchýlil k motorkám, které mu přinesly světovou slávu. František Janeček je znám především jako nadaný technik a houževnatý pracovník, později se proslavil jako nápaditý a talentovaný podnikatel.

Vše začalo 1. světovou válkou

Dalo by se říct, že jistý zlom v jeho životě udělala 1. světová válka, díky které se začal orientovat na zbraně. U zbraní zůstal i po vzniku republiky, dokonce si založil svou vlastní zbrojovku, protože práce mu šla skutečně od ruky.

K motorkám se dostal až na sklonku 20. let, kdy přišla ekonomická krize. Díky krizi byl Janeček donucen změnit svou výrobu a dostal se tak k motorkám, které ho proslavili po celém světě. Z počátku ještě netušil, že během několika měsíců překoná všech jednadvacet československých výrobců automobilů, kteří tehdy působili na území Československa. To se však stalo a Jawa se dostala na světovou úroveň.