Finance

Polovina podnikatelů nepodniká – proč?

Dnešní svět je plný možností. Většinou se lidé stěhují ze dne na den do velkých měst, kde je stále více nejen pracovních, ale také i školních příležitostí. Někteří odjíždějí do velkých měst například rozjet velký byznys, což se taky samozřejmě stává. Nicméně je nutné podotknout, že svůj byznys se dá v dnešní době rozjet kdekoliv a vlastně i v jakémkoliv oboru. Přece jenom lidé jsou v dnešní době rychlí, jsou obohaceni o technologie – vše jde jako po másle. Do nedávné doby si lidé mysleli, že na trh už nemohou přijít s ničím novým, ale poté naštěstí pochopili, že všechno jde dělat různými způsoby, jinak, lépe. A tak se rozjelo podnikání na plné čáře.

Nicméně je nutné zmínit, že podle aktuálních údajů vyplývající z mnoha průzkumů, více než polovina lidí, kteří mají na území České republiky zřízený živnostenský list, nepodniká. Najednou to tak vyvolává otázku, proč si zhruba dva miliony Čechů zřizovaly živnostenský list a museli si platit poplatek zhruba tisíc korun, když nakonec nepodnikají?

Kdo z ničeho nic nepodniká?

Mezi ty nepodnikající osoby patří hlavně ti, kteří si založili svůj živnostenský list v oblasti zprostředkovávání služeb a obchodu. Jsou to tak většinou finanční poradci nebo podobní, kteří zkrátka mohou mít chvilkovou krizi v počtu svých klientů. Mnohdy se však tento obor nedá vykonávat jako hlavní pracovní činnost, a tak se není čemu divit, když je pak tento obor na živnostenském úřadě pozastaven.

Kdo si naopak živnostenský list nechává?

Mezi ty, kteří však krásně a stále podnikají, asi proto, že jim to prosperuje, se řadí farmáři a zubaři. Ovšem to, že jim podnikání šlape jako hodinky, není jediný důvod, proč v tomto podnikání zůstávají. Oni to zdůvodňují tak, že celý svůj život zasvětili studiu a sbírání zkušenosti k tomuto oboru – z ničeho nic nemůžou přestat dělat to, co jediné umí.