Půjčky

Potřebujete zajistit chod domácnosti? Jděte na to chytře!

Jestliže vám chybí doma finance, tak se jedná o složitou životní situaci. Naštěstí nikdo nemusí klesat na mysli, protože řešení existuje. Každý si totiž může vzít půjčku. Jen je potřeba vědět, jaká je nejvhodnější.

Nejprve se zamyslete. Skutečně se bez zadlužení neobejdete?

Úplně elementární úvaha by měla být o tom, zda půjčku opravdu potřebujete. Např. nákup nejnovějšího modelu televize určitě není nutný, pokud vám doma funguje televize koupená před pár lety. Naopak když vám přestane fungovat pračka a vaše rodina má hodně členů, potom se jedná o nezbytný nákup.

Účelová nebo neúčelová půjčka?

Také byste si měli promyslet, zda je pro vás výhodnější krátkodobá půjčka na cokoliv nebo na konkrétní účel. Tyto půjčky se neliší jenom v názvu, který symbolizuje, zda můžete peníze utratit libovolně nebo pouze za určitý produkt či službu. Velmi podstatné jsou i jejich další podmínky. Při výběru hrají roli zejména tyto faktory:

  • Úroková sazba – zde sledujte RPSN, jenž vám ukáže celkové náklady na půjčku.
  • Doba splatnosti – když potřebujete půjčku před výplatou, obvykle vám bude stačit doba splatnosti 14 – 30 dní. U vybavení domácnosti bude většinou výhodnější zvolit delší dobu splatnosti.
  • Poplatky za prodloužení doby splatnosti – nikdo si nemůže být jistý, zda nebude potřebovat změnit dobu splatnosti. Za tento krok je vždy účtován poplatek, který se dost liší.

Jaké druhy půjček jsou ve vztahu k domácnosti nejvíce žádané?

Půjčka do výplaty

Jedná se zřejmě o nejčastěji využívanou krátkodobou půjčku. Půjčka před výplatou zajistí, abyste mohli doma fungovat, než dostanete další výplatu. Zde byste neměli přehlédnout nabídky na první půjčku zdarma. Pokud ji získáte, nezaplatíte ani korunu navíc. V současnosti ji nabízejí hlavně nebankovní společnosti, např. Kamali, Creditair nebo Zaplo.

Půjčka bez doložení příjmů

Další oblíbená půjčka na cokoliv, u které poskytovatelé nevyžadují doložení pravidelných příjmů. Jedná se tedy o relativně dobře dosažitelný produkt na trhu s půjčkami. Před podáním žádosti si ovšem dobře promyslete, zda ji budete schopni splatit. Hlavně pokud se zrovna potýkáte s finančními problémy způsobenými nejistotou v zaměstnání nebo během podnikání.

Půjčka na spotřebiče

Jedná se o účelové půjčky, díky kterým si můžete pořídit konkrétní výrobek potřebný do domácnosti. V některých případech může být tento nákup na splátky výhodnější, než krátkodobé půjčky na cokoliv. Půjčku na spotřebiče nabízejí nejenom banky a nebankovní společnosti, ale můžete ji získat rovnou na prodejně nebo v eshopu. Prodejci v tomto případě fungují jako zprostředkovatelé.

Půjčka na jídlo

Jestliže jste v situaci, že nemáte ani na jídlo, není pro vás půjčka většinou řešením. Jídlo je totiž základní životní potřeba, na kterou byste měli mít peníze vždy. Jedinou výjimkou snad může být situace před výplatou, když jste z nějakého opodstatněného důvodu s financemi nevyšli. V takovém případě vám půjčka na jídlo může dočasně pomoci. Každopádně by se nemělo jednat o opakující se situaci.

Půjčka na rekonstrukci

Hlavně u rozsáhlejších oprav a renovací se vždy vyplatí sledovat nabídku půjček na rekonstrukci. Mají totiž delší dobu splatnosti a můžou se vyznačovat výhodnější úrokovou sazbou. Tu najdeme zejména u bankovních půjček, které se na podobné produkty odjakživa specializují. Přesto to neznamená, že byste měli vynechat jejich porovnání s nebankovním sektorem. I tam se může vyskytnout zajímavá akce na půjčku.

Při výběru půjčky na zajištění chodu domácnosti se vždy vyplatí využít online porovnání půjček. Tato služba je zdarma. Nabízí aktuální srovnání toho, co současný bankovní a nebankovní sektor v oblasti půjček nabízí, včetně zajímavých akcí.