Finance

Rodiče svým dětem spoří, otázkou je kolik?

Rodiče se stávají skutečně zodpovědnými. Drtivá většina z nich spoří svým dětem, což je fantastické. Mnozí rodiče si myslí, že spořit svým dětem nemá cenu, pokud se bude jednat o malé sumy, která se bude odkládat co měsíc. Jenže než se dítě dostane do osmnáctého věku, každá stokoruna, kterou jste co měsíčně odložili, se promítne do obrovské sumy, kterou za osmnáct let naspoříte. Vždyť osmnáct let – to je dlouhá doba. Pokud bychom měli říct, kolik rodiče v dnešní době spoří svým dětem, zůstali bychom na sumě 500 korun. To není vůbec málo.

Podle aktuálních průzkumů lze říct, že tři z čtyř českých rodičů svým dětem spoří. Je to skvělé, protože takové spoření pomůže v budoucnu nejen dětem, ale také samotným rodičům, kteří třeba budou postrádat peníze na vysokou školu. Z respondentů zhruba tři pětiny odkládají peníze pravidelně, konkrétně se jedná o pět set korun měsíčně.

Průzkum, z něhož zmiňovaná data vyplývají, má na starost agentura STEM/MARK, která výzkum zpracovala pro společnost ČSOB. V průzkumu bylo osloveno nad šest set rodičů dětí, jež ještě nedosáhly osmnáctého věku.

Kdy začínají rodiče spořit svým dětem?

Z průzkumu také vyplývá, že rodiče svým dětem začínají spořit zhruba v jejich třech letech. Mnozí rodiče to dělají tak, že do šesti let se snaží dětem házet něco málo do prasátka, v pozdějším věku pro ně volí finanční produkty, jež se nabízí jejich pojišťovny či banky. Až děti dosáhnou třinácti let, je možné využít i jiné způsoby ukládání peněz, a to konkrétně dětské běžné účty či podobné produkty.

Jaké produkty rodiče nejčastěji volí?

Otázkou je, jaké produkty jsou u rodičů nejatraktivnější. Mezi nejatraktivnější produkty se jednoznačně řadí stavební spoření, kam ukládá peníze větší polovina respondentů. Třetina rodičů volí spořicí účet, zhruba čtvrtina uzavírá životní pojištění.