Finance

Ukončujete nájem? Pak se s tím dobře poperte

Každý si tím ve svém životě projde – bude v pronájmu. Je to hlavně situace studentů, kteří přišli studovat do nějakého naprosto jiného města, než je jejich rodné město. Ovšem také si to zažijí ti, kteří touží po svém vlastním osamotnění se. Mnohdy také chodí do nájmu zamilované páry, které chtějí vyzkoušet, jestli spolu zvládnou nebo nezvládnou žít. Pokud ano, byt nebo dům si později samozřejmě koupí, ale nájmem si zkrátka projde dnes snad každý z nás.

Je však nutné poznamenat, že v dnešní době jsou nájmy tak šíleně a nesmyslně vysoké, že se raději vyplatí vzít si ihned hypotéku. Ovšem pokud nevíte, kde se chcete usadit, pak ani hypotéka není to nejlepší řešení, které můžete udělat.

Pokud však na bytě už bydlíte a po nějaké době jste se rozhodli buď si sehnat jiné bydlení kvůli například tomu, že v bytě nejste spokojeni (kvůli vybavení, lokalitě, sousedům), nebo že jste se rozhodli jít do svého, pak možná nechcete čekat na to, až vám vyprchá nájemní smlouva, ale mnohdy potřebujete ukončit nájem ihned. Sice se smlouva uzavírá na rok a poté se prodlužuje, ale někdy se pro ukončení nájmu rozhodnete v průběhu tohoto dlouhého roku.

Vše se musí sepsat!

I když zatoužíte po tom, jít z pronájmu dříve, i když vás už nebude pronajímatel ve svém bytě chtít, pak se v každém případě musí zřídit ještě takzvaná smlouva o ukončení nájmu, která musí být písemná a podepsaná oběma stranami a ve dvou vyhotoveních. Je to dáno z občanského zákoníku s tím, že pokud by vás pronajímatel už nechtěl ve svém bytě, pak vám ze zákona musí dát s dostatečným předstihem vědět.

Pokud uplyne doba pronájmu, nájemník nemusí sepisovat smlouvu

Ovšem je nutné vědět, že pokud vy jakožto nájemník po uplynutí sjednané doby nájmu nechcete dále zůstávat, musíte dát pronajímateli předem vědět a pak už jen stačí vhodit klíčky do schránky a odhlásit ze sebe energie.